Förpackningar vilseleder. Köpa refill istället för ny förpackning – det är väl ekonomiskt? Ja, ibland är det så. Men ibland kan det vara en riktigt dålig affär. Det visar en undersökning som Konsument Göteborg gjort tillsammans med stadens pensionärsorganisationer.

Syftet med undersökningen var att se om det går att spara både pengar och miljö på att köpa refillförpackningar. I de flesta fall var resultatet också att det gick. Hallonsylten blev till exempel 25 kronor billigare per kilo i refillförpackning. Och flytande handtvål fick ett literpris som var 30 kronor lägre.

– Undersökningen är på inget vis heltäckande, men den ger i alla fall en fingervisning om hur det står till, säger Maud Öhlund på Konsument Göteborg.

I några få fall var varan faktiskt dyrare att köpa som refill än i originalförpackningen. Det fanns torkad basilika som hade ett kilopris som var mer än 1.000 kronor högre. Och Nescafé vars kilopris steg med 200 kronor.

Ska finnas jämförpris
– Det är obegripligt, säger Maud Öhlund. Det bästa tips jag kan ge är att alltid titta på jämförspriset.

Med några få undantag ska det enligt lag alltid finnas ett jämförspris på varan i dagligvaruhandeln.

– Finns det inte det tycker jag du ska påtala det för din handlare.