Foto: Liseberg

Blir chef på Tivoli i Köpenhamn. Lisebergs vd Andreas Andersen slutar efter åtta år. Han väljer att sluta av familjeskäl och flyttar hem till Köpenhamn och jobbet som direktör i Tivolikoncernen med ansvar för själva parken.  

– Jag är mycket stolt över det Liseberg som jag har varit med att förvalta och utveckla. Men jag är allra mest stolt över mina fantastiska kollegor som jag vet kommer att ta Liseberg till nya höjder, säger Andreas Andersen som varit vd på Liseberg sedan februari 2011då han efterträdde Mats Wedin.

Under dessa åtta år har Liseberg byggt berg- och dalbanor som Helix och Valkyria, öppnat barnområdet Kaninlandet och står nu inför sin största satsning någonsin, Lisebergs jubileumsprojekt med bygget av en vattenpark och ett upplevelsehotell.

Lisebergs styrelse kommer inom kort att tillsammans med Göteborgs Stad inleda arbetet med att hitta en ny vd.