Den 5 februari skulle Angereds teater ha varit på plats i Alexandria i Egypten med dansföreställningen Fjärilspiloterna. Därefter var turnéschemat inställt på Kairo och El Minja. Men på grund av de senaste dagarnas händelseutveckling i landet ställs resan in.
Fjärilspiloterna skulle som enda svenska föreställning ha deltagit i teaterfestivalen Creative Forum i Alexandria. Efter det väntade en turné till ytterligare två städer. Föreställningens regissör Charlie Åström och scenografen Christine Åström är redan på plats i Egypten, men har nu valt att återvända till Sverige på torsdag.
Gästspelet i Libanon kommer däremot att genomföras som planerat. Angereds teaters föreställning Vessels/Kärl har premiär på Theatre Monnot i Beirut den 11 februari.