Den 8 november öppnar Stadsmuseets utställning om Jubileumsutställningen 1923. Museet efterlyser därför göteborgare och andra som kan berätta om sina egna minnen och låna ut foton, souvenirer och annat material med anknytning till utställningen.

Det har gått 80 år sedan Jubileumsutställningen öppnades i Göteborg för att fira stadens 300-årsjubileum. Många minns fortfarande den hissnande bergbanan på nyöppnade Liseberg.

Kom och berätta

Men det hände mycket annat som också är värt att minnas. Det såldes en mängd olika souvenirer och annat och många sparade på biljetter, fotografier och program.

På fredag den 10 oktober är den som vill berätta om sina egna minnen från jubileumsutställningen eller har något att låna ut välkommen till Stadsmuseet i Ostindiska Huset på Norra Hamngatan mellan klockan 10 och 17.

Eget program på Kulturnatta

På fredag är det också Kulturnatta. Museets program knyter då an till utställningen 1923 och bjuder bland annat på filmer, stenkakor och föredrag.