“Intresset för solenergi är stort”. Göteborg Energis nya solcellspark i Utby är färdigbyggd. Den beräknas producera 5,4 gigawattimmar (GWh) förnybar el per år vilket räcker till hushållsel för ungefär 1000 villor.
Det finns sedan tidigare en solcellspark i Göteborg, Nya Solevi i Säve som invigdes i december 2018. Den nya solcellsparken i Utby är mindre till ytan men den installerade effekten är samma som Nya Solevi.
– Med solcellsparken i Utby uppfyller vi vårt beslut att bygga förnybar produktion av el från solenergi om minst 10 megawatt (MW) i Göteborg. Intresset för solenergi är stort och vi behöver mer förnybar energi om vi ska klara att ställa om samhället mot fossilfrihet, säger Anna Svernlöv, chef för verksamhetsområde drift och underhåll på Göteborgs Energi.
Första spadtaget togs 1 september i höstas och solcellsparken togs i drift den 29 januari. Solcellsparken är byggd på industrimark som ägs av Göteborgs Stad. Ytan är cirka 5,5 hektar.