Tidigareläggs en hel månad. Sommarsäsongen på Göteborgs uteserveringar startar i år en hel månad tidigare än vanligt, nämligen redan på måndag 1 mars. Det beslutade ordförandena i byggnadsnämnden och trafiknämnden gemensamt på fredagen. De föreslår också att ingen extra avgift ska tas ut för uteserveringarna under mars.
Normalt börjar säsongen för uteserveringar den 1 april men för att minska smittspridningen och stödja näringslivet tidigareläggs starten en hel månad. Det innebär att näringsidkare som har tidsbegränsat bygglov för uteservering får öppna redan på måndag.
Beslutet omfattar dock inte serveringstillstånd för alkohol, detta hanteras i vanlig ordning av tillståndsenheten på miljöförvaltningen.
Mer information om uteserveringar och vilka tillstånd som behövs finns på länken nedan.