Camp demokrati för andra året. 20 ungdomar deltar just nu i Camp demokrati i Angered. De deltar i workshops, föreläsningar och studiebesök för att lära sig mer om demokrati och samhällsfrågor.
Projektet är en del av sommarjobben som erbjuds till ungdomar som nyss gått ur nian av Angereds stadsdelsförvaltning och pågår från 17 juni till 5 juli.
Det är andra sommaren i rad för Camp demokrati i Angered. Syftet med projektet är att ungdomarna ska få med sig verktyg för att kunna agera och verka i ett demokratiskt samhälle och hur de själva kan använda sin röst för att skapa skillnad. Det görs genom praktik och teori.
Under de fyra veckorna står bland annat ett studiebesök på Sveriges riksdag på programmet. Det blir även föreläsningar och workshops med polis, UNHCR och ungdomsmottagning, samt filmvisningar och politikerfrukost.