1700-talshus får nytt liv i Majorna
– Det är inget vanligt byggprojekt. Hela konstruktionen ska restaureras och delvis rekonstrueras med traditionell timrings- och murningsteknik. Och de delar som har byggts till senare ska anpassas till husets kulturhistoriska värde. Det är inte ofta vi har möjlighet att ta det här helhetsgreppet, säger Boel Melin, byggnadsantikvarie på Higab.

Foto: Higab
Används fortfarande som bostad
Huset är av historiskt värde och är idag ett kulturreservat. I området levde förr i tiden de som jobbade med sjöfart och på Gamla varvet nedanför Stigberget. Området började byggas på 1700-talet i samband med den stora sillperioden.

Foto: Higab
Huset är byggt runt 1750 och används fortfarande som bostad. Higab inledde renoveringen efter att den nuvarande hyresgästen hittat skador på timmerstommen. På grund av husets kulturhistoriska värden arbetar Higab med att bevara det man kan av husets originaldelar.
Vill behålla husets karaktär
– Vi vill ersätta så få delar som möjligt, därför är utgångspunkten att lagningar i timret skarvas istället för att man byter ut hela timmerstockar. De delar som behöver bytas ut ersätts av handbilat timmer för att bibehålla husets karaktär och hantverkstraditioner, berättar Victoria Ask, byggnadsantikvarie på företaget Antiquum
Restaureringen och rekonstruktionen beräknas vara klar under sommaren 2024.

Foto: Higab