− Det känns jättekul att bli uppmärksammad på det här sättet, säger Linda Martinsson, kostchef på Tre Stiftelsers äldreboende i Göteborg, som består av enheterna Vegahusen, Änggårdsbacken och Otium.
Enligt juryns motivering gör hon ”lunchen till en daglig högtidsstund för sina gäster”. Själv säger hon att hennes arbete handlar om att laga mat från grunden och använda goda råvaror.
”Ska smaka som hemma”
− Många storkök jobbar med halvfabrikat, men vi lagar maten från grunden. Det ska smaka som när man lagar hemma eller på en bra restaurang, säger Linda Martinsson och tillägger:
− Det behöver inte vara så märkvärdigt, men det är viktigt att det är god kvalitet – att det är färsk fisk och riktiga grönsaker.
Priset ”Det goda målet” delas ut för fjärde gången och syftet är att framhäva betydelsen av att alla, oavsett var man bor eller arbetar, får minst ett bra och välsmakande mål mat om dagen.