Den stora modellen över Göteborg som finns i Älvrummet började byggas redan 1993. Den kommer att finnas kvar i lokalerna tills vidare. Foto: Älvstranden Utveckling AB

2025-09-30 | 2 min läsning

Älvrummet stänger och bjuder in till en sista sopplunch

Efter 17 år och tusentals guidade visningar av Göteborgs stadsutveckling stänger Älvrummet. Fredag 14 november bjuds göteborgarna in till en klassisk sopplunch.

Älvrummet öppnade 2008 och har sedan dess varit en viktig mötesplats för kunskapsspridning, dialog och debatt om stadsutvecklingen i centrala Göteborg.

– Älvrummet har alltid varit välbesökt och vi har i snitt 350 guidade visningar per år, både för skolklasser, företag, organisationer och andra kommuner. Det är också många privatpersoner som besöker utställningen, säger Maria Karlsson, kommunikationsstrateg på Älvstranden Utveckling AB som drivit Älvrummet sedan starten.

Nytt uppdrag för Älvstranden Utveckling

Anledningen till stängningen är att Älvstranden Utveckling AB sedan 2023 är ett renodlat fastighetsbolag och inte längre ansvarar för Vision Älvstaden.

Länk: Älvstranden utveckling: Här kan du anmäla dig till lunchen

Har du frågor om Älvrummet eller stadsutveckling i Göteborg?
Mejla till goteborg@goteborg.se

– Eftersom Älvrummet inte längre ingår i vårt uppdrag och ingen annan inom staden velat ta över, finns det inga andra alternativ än att stänga, säger Maria Karlsson.

Modellen finns kvar tills vidare

Mellan 2008 och 2017 låg Älvrummet på Kanaltorget. Då bjöds det med jämna mellanrum in till soppluncher. För att fira av Älvrummet blir det därför en sista sopplunch klockan 11:30 den 14 november. Det blir också filmvisning, quiz och mingel.

Verksamheten i Älvrummet på Lindholmspiren löper på som vanligt fram till stängningen. Den stora modellen över Göteborg kommer att finnas kvar i lokalerna tills vidare.

Fredag 14 november säger Älvrummet hej då med en sista sopplunch, filmvisning, quiz och mingel. Foto: Älvstranden Utveckling AB


Prenumerera så du inte missar något nytt!