2003-06-07 | 2 min läsning

Amiral Häggs skeppsmotiv ställs ut på Sjöfartsmuseet

Vad ska en amiral måla om inte båtar? Konteramiralen Jacob Hägg (1839–1931) var yrkesverksam inom flottan, men ägnade sina lediga stunder åt att måla fartyg. I sommar visas hans målningar på Sjöfartsmuseet – med vernissage den 14 juni.

Hägg var till största delen självlärd, men räknas ändå som en av Sveriges främsta marinmålare. Som anställd vid Sjökarteverket nuvarande Sjöfartsverket) fick han ägna sig åt att teckna så gott som dagligen.

Grundlig forskning

Tekniskt sett var han mycket skicklig och fartygen var mycket naturtroget återgivna. När historiska skepp skulle avbildas, la han ner mycket tid på forskning i ämnet. Den konstnärliga friheten var inte det viktigaste.

Jacob Hägg bodde större delen av sitt liv i Stockholm och Karlskrona. Men 1915 inledde han ett samarbete med Sjöfartsmuseets chef Olof Traung.

Tavlor till Jubileumsutställningen

Anledningen var att han ville erbjuda sina tjänster till den stora Jubileumsutställningen i Göteborg 1923. I utställningen, som pågår till den 5 oktober, visas bland annat de åtta stora oljemålningar med Göteborgsmotiv som han vid 80 års ålder målade till Jubileumsutställningens sjöfartsavdelning.

Dessutom visas teckningar, etsningar och andra verk, samtliga i Sjöfartsmuseets ägo. Museet är öppet alla dagar klockan 10–17.



Prenumerera så du inte missar något nytt!