Vintercyklingens dag arrangeras den 12 februari och det går nu att anmäla sig till tävlingen.
Vintercyklingens dag: Anmäl dig här
Det är andra året i rad som Vintercyklingens dag arrangeras i Sverige av Svensk cykling som samlar Sveriges cykelorganisationer. Det är den svenska delen av den globala Winter bike to work day. Förra året var ungefär 15 000 cyklister med från 1565 städer världen över. Nästan 30 procent av deltagarna var svenska.
– På första plats i hela världen kom Uppsala, Göteborgs cyklister kom på sjunde plats. Det skulle vara jätteroligt om vi kunde placera oss bättre än i fjol, säger Eva Eriksson, verksamhetsansvarig extern kommunikation på trafikkontoret.
Cykla året om
Cyklandet har ökat i Göteborg och staden uppmanar alltid göteborgarna att cykla både för hälsan och miljön.
– Sätt på dubbdäcken och cykla året om! Det är generellt sett jättebra för hälsan. I år kanske man tycker att det känns extra bra att cykla eller gå, i stället för att åka kollektivt, med tanke på covid-19, säger Eva Eriksson.
Winter bike to work day startade i Kanada 2013.