”Apokalyps. Från yttersta domen till klimathot” bjöd på 500 år av undergångskonst. Foto: Henrik Sandsjö
Det är Forum för utställare som har valt ut Apokalyps som en av tre finalister till det prestigefyllda priset Årets utställning, som delas ut på Museernas vårmöte 21-23 april.
Motiveringen lyder:
”Övertygande gestaltning av aktuell forskning om undergången. Med dramatisk scenografi och träffsäkert urval av konst speglar Apokalyps – från yttersta domen till klimathot inte bara oro och förtvivlan, utan är även kreativitet och tröst i en föränderlig värld.”
500 år av undergångskonst
– Vi är väldigt glada över nomineringen. Utställningen bygger på ett gediget researcharbete och två forskningsprojekt, men också på en vilja att utforska nya sätt att gestalta en konstutställning, säger intendent Eva Nygårds som curerat utställningen tillsammans med intendent Kristoffer Arvidsson, forskningsledare på Göteborgs konstmuseum.
– Genom en genomarbetad scenografi och mötet mellan starka historiska verk och samtida konst ville vi skapa en upplevelse som berör och visar hur konsten genom historien gett form åt människors tankar och känslor kring apokalyps – och samtidigt öppnar för reflektion kring vår egen tid, fortsätter Eva Nygårds.
Apokalyps. Från yttersta domen till klimathot
Visades från 22 februari 2025 till 18 januari i år.
Utställningsprojektet var en del av Riksbankens jubileumsfonds satsning RJ Konst och kultur, som gör humaniora och samhällsvetenskap tillgängligt för en bredare publik.