Maria Fuxborg, Björn Siesjö och Henrik Einarsson pratar om Göteborg som attraktiv stad. Foto: Yousef Boussir

2023-11-17 | 1 min läsning
Är Göteborg Sveriges mest attraktiva stad?
Hur kan Göteborg bli ännu mer attraktivt – för både företag som människor? Det diskuteras i det senaste avsnittet av Götepod.

Göteborgsregionen rankas högt i flera olika undersökningar – attraktiv för både näringslivet, kvalificerad arbetskraft och studenter. Intresset att etablera sig i Göteborg är stort och staden erbjuder världsledande miljöer för forskning och innovationer.

Men hur kan Göteborg bli ännu mer attraktivt – för såväl företag som människor? Finns det tillräcklig med mark för verksamheter och kontor? Hur står det till med bostäder och infrastrukturen?

I detta poddavsnitt får du svaren på dessa och andra spännande frågor, bland annat om hur det gick till när Göteborg vann kampen om batterifabriken. Gäster är Henrik Einarsson, etableringschef på Business Region Göteborg och Maria Fuxborg, näringslivschef Västsvenska Handelskammaren.



Prenumerera så du inte missar något nytt!