Det senaste året har Backavägen vid Backaplan varit avstängd mellan Leråkersmotet och Norra Deltavägen. Trafiken har gått på en tillfällig väg under ombyggnadsarbetet. Nya Backavägen har fått ett kollektivtrafikkörfält i mitten och ett körfält i varje riktning för biltrafik. I korsningen vid Leråkersmotet är den nya rondellen klar.
Norra Deltavägen klar efter nyår
Nu återstår att bygga gång- och cykelbanor på båda sidor av Backavägen vilket innebär att gång- och cykeltrafiken kan komma att ledas om på vissa sträckor. Efter nyår ska ombyggnaden av Norra Deltavägen vara klar och då rivs den tillfälliga rondellen.
Framöver fortsätter andra trafik- och byggarbeten på och runt Backaplan vilket kan komma att påverka trafiken, bland annat planeras för en ny spårväg.
Länk: Trafik Göteborg