2003-10-13 | 2 min läsning

Bergsjön startar bilpool för att minska resekostnaderna

Bergsjön blir först ut av stadsdelsförvaltningarna med att starta en bilpool för tjänsteresor. Detta väntas minska stadsdelens resekostnader med 350.000 kronor per år. Nio – tio bilar, som förvaltningen leasar redan idag, kommer att ingå i poolen. Men nu blir bilarna tillgängliga för fler eller runt 150 personer i socialtjänsten, hemtjänsten och administrationen.

– Bilarna skall i princip användas dygnet runt, säger kanslichefen Jan Rexmo.

Det är bland annat hyrbilar och taxi vid socialsekreterarnas besöksresor till familjehem och institutioner runt om i landet som kostar mycket. Förra året uppgick SDF Bergsjöns resekostnader till 3,5 miljoner kronor.

Lägre resekostnader

– Vi har satt som mål att bilpoolen och en bättre styrning av resandet skall minska resekostnaderna med tio procent, alltså 350.000 kronor.

Men, som anges i förvaltningens resepolicy, är det fortsatt kommunala transportmedel, cykel eller apostlahästarna som skall användas när detta är möjligt. Tre tjänstecyklar finns vid förvaltningen.

Bokning via internet

Bilpoolen beräknas komma igång i början av november. Just nu lärs det webbaserade bokningssystemet ut till förvaltningens anställda.

Det är Gatubolaget som föreslagit en bilpool i Bergsjön efter att ha studerat förutsättningarna på förvaltningen.

Gatubolaget har kommunens uppdrag att effektivisera och samordna transporterna i kommunens förvaltningar och bolag.



Prenumerera så du inte missar något nytt!