2006-11-13 | 2 min läsning

Betalning med sms provas på spårvagnar och stombussar

Från måndag den 20 november kan Västtrafiks resenärer betala biljetten till stombussen eller spårvagnen med ett sms på mobiltelefonen. En enkelbiljett kostar 18 kronor jämfört med 20 kronor om man betalar på vanligt sätt, tillkommer gör kostnaden för att skicka ett sms.

– Nu behöver resenärerna inte hålla reda på om de har kontanter i plånboken när de reser med oss, säger Västtrafiks försäljningschef Maria Holmström.

Man köper biljett genom att skicka ett sms med en specifik kod till ett nummer via sin mobiltelefon. I retur får man ett sms som fungerar som biljett för resan.

Betalar via mobilräkningen eller kontantkortet

Detta visas upp för föraren eller biljettkontrollanten. Resenären betalar sedan via sin mobiltefonräkning eller från kontantkortet. Teleoperatörerna som är med i testet är Telia och Tele2/Comviq.

Eftersom Mölndals kommun inte är med i testet kan man inte köpa sms-biljett när man reser in i Mölndals kommun med linje 4.

Fotnot:
För resor inom Göteborg finns tre olika sms-koder beroende på vilken typ av resa det gäller.
Information om koderna kommer att finnas på stombussarna och spårvagnarna och hos Västtrafiks kundtjänst.



Prenumerera så du inte missar något nytt!