Foto: Maria Blomstrand 

2023-05-17 | 2 min läsning

Björlandavallen invigs med Nationaldagsfest

Hisingens nya friidrottsanläggning, Björlandavallen, invigs på nationaldagen 6 juni. Det blir invigningsceremoni, musikunderhållning, nationaldagslopp, hoppborg, föreläsning om kost för aktiva barn och mycket mer.

Det blir en fest med fokus på idrotten. Vi vill uppmärksamma göteborgarna och alla friidrottare på att Björlandavallen nu är öppen. Det är en möjlighet för alla intresserade att komma och se den nya friidrottsanläggningen och att fira nationaldagen tillsammans, säger Malin Ederfors, enhetschef på idrotts- och föreningsförvaltningen.   

Musikunderhållning, yxkastning och nationaldagslopp

Idrotts- och föreningsförvaltningen anordnar evenemanget tillsammans med friidrottsföreningen IF Kville som är mycket aktiva på Björlandavallen.   

– Det är flera föreningar från Hisingen som kommer delta med aktiviteter. Till exempel kommer Alleby ridklubb finnas på plats med käpphästtävling och Lundby IF utmanar besökarna i speedshooting, där man tävlar i vem som skjuter en boll hårdast, säger Peter Karlsson, klubbchef IF Kville.  

På programmet finns också bland annat yxkastning, hinderbana och uppträdanden och klockan 13–15 startar nationaldagsloppet. Loppen har distanserna 2,5 och 5 kilometer. Alla är välkomna att delta genom att gå, jogga eller springa. 

Redan en uppskattad friidrottsanläggning

Björlandavallen öppnade för träning den 24 april och har på bara några veckor blivit mycket uppskattad. Det beror bland annat på att anläggningens åtta löparbanorna har en större kurvdiameter än normalt, 40 meter. Det finns även tre kastburar och fyra ansatsbanor på olika ställen vilket gör att spjutkastare och andra kastare kan välja var de kastar ifrån beroende av vindriktning. 

Foto: Maria Blomstrand

Parkeringsmöjligheter och busshållplats vid Björlandavallen

Parkeringsmöjligheter finns vid Skra Bros pendelparkering, Björlanda kyrka, Björlandaskolan och Björlanda småbåtshamn.

Busshållplats: Lexbyvägen och Skra Bro.  



Prenumerera så du inte missar något nytt!

FAKTA | Invigningsprogram tisdag 6 juni

10.30–11.00 Björlandavallen slår upp portarna.  

11.00–11.45 Invigningsceremoni med representanter från idrotts- och föreningsnämnden; ordföranden Bettan Andersson och 2:e vice ordförande Dan-Ove Marcelind. Nationalsång och flagghissning.  

11.45–13.00 Uppträdande och musikunderhållning på scenen av Ljuva Toner. 

13.00–15.00  Nationaldagsloppet: gå, jogga eller spring!  

  • Kl. 13.00: löpning 250 meter, alla kan delta och alla startar samtidigt. Ingen anmälan krävs.  
  • Kl. 13.30: nationaldagsloppet 2,5 km (med tidtagning). Anmälan krävs.   
  • Kl. 14.00: nationaldagsloppet 2,5 kilometer FunRun (utan tidtagning). Anmälan krävs. 
  • Kl. 15.00: nationaldagsloppet 5 km (med tidtagning). Anmälan krävs. 

13.30–14.00 Dans och underhållning på scenen av Malins dansskola. 

14.00–15.00 Show på scenen med Stefan och Petra Odelberg. 

15.00–16.00 Utbildning – Kost för aktiva barn hålls i konferenslokalen. Sång och musik på scenen. 

16.30 Nationaldagsfesten stänger portarna.  

Anmälan av enskilda löpare
Anmälan sex eller fler löpare, kontakta: info@nationaldagsfesten.se 

FAKTA | Björlandavallen

  • Björlandavallen är en klassisk utomhusanläggning för breddidrott och skolverksamhet. Anläggningen ligger mitt emot Björlandagården i norra Torslanda.  
  • När Rambergsvallen försvann 2014 till förmån för den renodlade fotbollsarenan Bravida Arena försvann också en träningsplats för friidrott.  
  • Byggnationen av friidrottsanläggningen startade i mars 2021 och stod klar våren 2022. På grund av att gräset inte etablerade sig som det skulle sköts öppnandet av anläggningen upp till i vår.