Boplats Göteborg bjuder in till öppet samtal om centrum
– Sedan vi lade om vårt söksystem förra året kan vi nu på ett tydligare sätt läsa av hur de bostadssökandes önskemål ser ut, berättar Maria Meyer-Martins, chef för Boplats Göteborg.
Överklaganden försenar
– Av de 55.000 personer som anmälde sig från september förra året till augusti i år hade 33.000 en lägenhet i centrum som ett av sina två sökalternativ. Det tyder på en oerhört stark önskan att bo just där.
Maria Meyer-Martins konstaterar samtidigt att utbudet av central belägna hyreslägenheter är mycket begränsat.
– Det finns visserligen många planer och idéer på nybyggen, men alla projekt överklagas och försenas. Även om det är bra att de boendes åsikter kommer fram, så borde också de bostadssökandes åsikter ventileras.
Låg omsättning på bostäder
I onsdagens öppna samtal deltar ett antal bostadssökande som anmält sig via Boplats Göteborgs webbsida.
De får möta bland andra fastighetsnämndens ordförande Owe Nilsson, byggnadsnämndens ordförande Anneli Hultén samt forskaren Jan Jörnmark från Göteborgs universitet, som bland annat skrivit en bok om globaliseringen och vikten av att förtäta städer.
Antalet lägenheter i centrum som förmedlats av Boplats Göteborg hittills i år uppgår till cirka 500.
– Det är ganska låg omsättning på bostäderna och när folk flyttar är det ofta fråga om byten, påpekar Maria Meyer-Martins.
– Ett annat problem för vår verksamhet är också att så många hyresfastigheter i centrum omvandlas till bostadsrätter.
Fotnot:
Med begreppet centrum avses hos Boplats Göteborg i stort sett stadsdelarna Centrum och Linnéstaden.