2002-05-03 | 1 min läsning

Boplats visar boende med scenografi och möbler

BoPlats Göteborg, som är ett samarbete mellan Göteborgs Stad och de flesta hyresvärdarna i stan, öppnade på fredagen sitt nya showroom. En scenograf har förvandlat BoPlats hela entrévåning vid Kungsportsplatsen till en scen där nybyggda bostäder presenteras på ett nytt och annorlunda sätt.

En scenograf har med hjälp av möbler skapat en scenbild som ska ge en viss känsla. I det här fallet ska det vara som att komma hem, det ska vara avslappnat och skönt. På detta sätt ska Egnahemsbolagets nya bostäder på Kviberg presenteras.

– Vi hoppas att BoPlats utvecklas till att bli en mötesplats mellan bostadsföretagen och blivande hyresgäster och att folk blir berörda och upplever något, säger Maria Meyer-Martins, vd på BoPlats Göteborg.

Hon menar att det handlar om hur man ser på Göteborg som bostadsort. BoPlats vill visa vad staden har att erbjuda för till exempel nyetablerade företag.

– Med utställningen vi vill ge en positiv bild av Göteborg, visa att mycket händer och att man lyssnar på kunden och inte till exempel bygger några nya 70-talsområden, säger Maria Meyer-Martins.

Med jämna mellanrum ska utställningen bytas.



Prenumerera så du inte missar något nytt!