2005-03-30 | 2 min läsning

    Brist på marknadsföring ger få besök i riksdagshörnan

    Riksdagshörnan på Stadsbiblioteket är uppskattad – men det är få göteborgare som hittar dit.Träffarna där medborgarna har chans att prata med en riksdagsledamot besöks av i snitt 4-5 personer. Några pengar för att marknadsföra hörnan finns inte.

    Riksdagens informationshörna på Stadsbiblioteket invigdes i februari förra året. Liknande hörnor finns också i Malmö och Sundsvall och syftet är att riksdagen ska komma lite närmare medborgarna. I riksdagshörnan kan besökarna själva söka information via tryckta broschyrer eller riksdagens webbplats på IT-stationer.

    ”Ibland tio, ibland ingen alls”

    Det finns också möjlighet att följa riksdagsdebatterna på webb-TV. Tanken är också att hörnan ska fungera som en träffpunkt för västsvenska riksdagsmän och vanliga väljare. Vissa tider är olika ledamöter tillgängliga för att svara på frågor. Träffarna är uppskattade, fast inte särskilt välbesökta.

    – Ibland kommer ett tiotal personer, ibland ingen alls. Men de som hittar hit är väldigt nöjda, säger bibliotekarie Eva Borgvall som tillsammans med kollegan Christina Kristiansson är ansvarig för riksdagshörnan.

    Hon hävdar att problemet är marknadsföringen – eller snarare avsaknaden av den.

    Ny hörna öppnar i Umeå

    – Riksdagen står för dator och tre ställ med informationsmaterial. Men vi har inte fått något anslag för marknadsföring. Istället försöker biblioteket nå ut via sina egna kanaler. Information om träffarna sprids via bibliotekets hemsida och affischer.

    – Det är ingen idé att satsa på en verksamhet om man samtidigt inte berättar att den finns. Men jag tror att det behövs stadigt återkommande annonser i dagspress för att nå alla grupper. Som det är nu kommer bara ett fåtal redan invigda, säger Eva Borgvall.

    Under våren ska Riksdagen utvärdera de tre riksdagshörnorna, som alltså varit i gång i drygt ett år.

    – Marknadsföringen är en av de frågor vi ska ta upp. Ambitionen är att verksamheten ska fortsätta och vi har fått resurser att starta ytterligare en hörna i Umeå, säger Linda Linder, informationsansvarig på Sveriges Riksdag.



    Prenumerera så du inte missar något nytt!