Centrala Göteborg får 111 nya träd
Träd i stadsmiljön är en nödvändighet för att vi ska klara framtidens klimatutmaningar. De renar luften, ger skugga varma dagar och minskar risken för översvämningar. Träden är också livsmiljö för fåglar, insekter och andra djur. Varje år planterar Göteborgs Stad därför hundratals nya träd i Göteborg.
– Träden i stadsrummen spelar en avgörande roll för Göteborgs förmåga att hantera klimateffekterna. Vår stad är byggd och anpassad till det klimat vi hade i går, inte det vi kommer att ha i morgon. Därför kommer stadsbilden att förändras framöver med fler träd på fler platser. Det blir en grönare, hälsosammare och mer levande stad, säger Johan Rehngren, stadsträdgårdsmästare i Göteborgs Stad.

En mix av löv- och barrträd
De 111 träden som planteras under hösten är en blandning av nya löv- och barrträd och består av både inhemska och icke inhemska arter. Att ha en variation gör att trädbeståndet klarar sig bättre då till exempel en skadegörare – som en svamp eller en insekt – inte drabbar alla arter i beståndet.
– Träden är utvalda för att klara de olika platsernas unika förutsättningar, så att de kan växa sig stora över tid och bidra till en robust och klimatanpassad stad, förklarar Johannes Josefsson, trädspecialist på stadsmiljöförvaltningen.
Planteras där de behövs mest
Göteborgs Stad planterar träd där de gör störst skillnad för miljön och för människorna som vistas där. Träd kan ersätta sjuka eller skadade träd. De planteras också på nya platser, för att skapa fler gröna oaser och gröna alléer som länkar samman naturen.
Med ett förändrat klimat är fler och större träd viktigare än någonsin och med de nya träden ökas andelen yta som täcks av trädkronor. Det bidrar till svalare stadsmiljöer, bättre luft och mindre risk för översvämningar. Målet är att stadskvarteren på allmän platsmark ska täckas till 30 procent av trädkronor.

Här planteras de nya träden
Kungsparken och Vasaparken:
Kungsparken och Vasaparken får 39 nya träd. Planteringarna är en kompensation för grönska som försvunnit i innerstaden på grund av bygget av Västlänken. Träden och planteringen betalas därför av Trafikverket.
Under hösten är det främst barrträd som planteras.
Nya Allén:
Nya Allén får 54 nya träd på sträckan mellan Ullevigatan och Haga kyrkoplan. De ersätter saknade i luckor i allén, inklusive de 21 almsjuka träd som har tagits ner. För att de nya träden ska få bästa möjliga start anläggs större och moderna växtbäddar.
Platser innanför Vallgraven:
Under hösten 2025 planteras 18 nya träd på Kungstorget, Södra Larmgatan. Esperantoplatsen och Östra Larmgatan.
De flesta träd är icke inhemska lövträd och utvalda för att klara de allt varmare förhållandena i innerstaden.