Med start i morgon tisdag 27 oktober börjar förberedelserna för att ta hand om träden inför bygget av Västlänken och stationen i Haga. Målet är att bevara så många träd som möjligt. Tre träd mellan Rosenlundskanalen och Hagakyrkan ska provlyftas för att undersöka rötter och markförhållanden.
Den här artikeln publicerades 2015-10-26 och kan ha hunnit bli inaktuell.
Hur påverkas Kungsparken och allén av bygget av Västlänken? Vad ska hända i området kring Hagakyrkan? Varför vill Göteborgs Stad bygga Västlänken?
På onsdag 28 oktober klockan 17-18 kan du chatta med ansvariga på Trafikverket och Göteborgs Stad. Passa på att ställ dina frågor! Gå in på chatt.goteborg.se – du kan skicka in dina frågor redan nu.
Deltar gör:

Karin Holmström, projektchef för Västlänken i Göteborgs Stad, Helena Bjarnegård, stadsträdgårdsmästare, Göteborgs Stad och Karin Malmquist, projektledare för Västlänkens station Haga, Trafikverket.