En gång drömde fotografen Peter Svensson om att bli sjöman precis som sin bror. Livet tog andra vägar men sedan 1997 har Peter under långa resor följt den moderna sjömannens vardag. Resorna har blivit till en utställning och bok. På onsdagen premiärvisas "Sjömansbilder" på Sjöfartsmuseet.
Östersjön, Bottenhavet. Atlanten, Nordsjön – Peter Svensson har sett dem alla under sina sju resor tillsammans med den besättning han en gång ville bli en del av.
Började i ett reportage
– Jag vill lyfta fram sjömännen och deras liv. Nu är det snabba ryck och begränsat med tid i hamnar som ofta ligger långt utanför städerna, säger han.
Arbetet med fotoutställningen tog egentligen sin början i ett reportage för tio år sedan. Efter det följde en rad resor – om allt ifrån fyra dagar till tre veckor.
Fram till den 2 april hänger Peter Svenssons bilder på Sjöfartmuseet för att sedan vandra vidare till Sjöhistoriska museet i Stockholm.