2026-04-14 | 4 min läsning

Efterlängtad Beatleskonsert på Mötesplats Vintergatan

En person sitter på en scen och spelar gitarr framför en sittande publik
Ett 80-tal personer deltog när det bjöds på Beatles-eftermiddag på Mötesplats Vintergatan. Foto: Hanna Klumbies
2026-04-14 | 4 min läsning
På Göteborgs Stads mötesplatser för seniorer finns många olika aktiviteter. Ofta är det deltagarnas egna önskemål som styr – som Beatles-eftermiddagen på Mötesplats Vintergatan den 13 april.

Det är lång kö utanför mötesplatsen i Sannegårdshamnen. Inne i värmen erbjuds alkoholfri dryck och snacks. Quizpapper delas ut och svaren går att hitta i ett rum intill där en utställning om The Beatles har satts upp.

Efter en stunds mingel tystnar sorlet från de omkring 80 deltagarna och musikern Mats Westling kliver upp på scenen. Han tar ton på gitarren och inleder med Norwegian wood följt av Drive my car och She loves you. Publiken klämmer i med ”Yeah, yeah, yeah”.

En person häller upp cider i gråa pappersmuggar
Alexandra Nygren, äldrekonsulent på äldre- samt vård- och omsorgsförvaltningen serverade dryck till deltagarna. Foto: Hanna Klumbies

– Det här är ett initiativ från seniorer som vill ha mer pop- och rock på programmet. För ett år sedan hade vi en pop- och rockafton med livemusik som var väldigt populär, så nu ville vi göra någonting liknande, säger Alexandra Nygren, äldrekonsulent på hälsofrämjande och förebyggande enheten på äldre- samt vård- och omsorgsförvaltningen i stadsområde Hisingen.

Plockar ut godbitarna

Beatles-eftermiddagen arrangeras av mötesplatspersonalen, äldrekonsulent med uppdrag att motverka ofrivillig ensamhet, anhörigkonsulent och Hälsolots Hisingen.

– Vi är flera som har gått ihop för att göra ett lite större och roligare evenemang. När vi gör det tillsammans är det också lättare att få till det uppsökande syftet där vi vill nå de som vi annars inte når, säger Alexandra Nygren. 

När konserten närmar sig sitt slut kommer allsången i gång ordentligt till Let it be. Under sista låten, All you need is love, stiger ljudnivånoch alla klappar i takt.

En kvinna med vit- och rödprickig scarf, en svart- och vitprickig rosett i håret och ett brett rött bälte
Karin Knutsson satt i publiken under Beatles-eftermiddagen. Hon hade letat i barnbarnens garderober för att kunna klä sig som på 60-talet. Foto: Hanna Klumbies

Karin Knutsson är en av dem som sitter i publiken. Hon har också tagit uppmaningen om att klä sig tidsenligt på allvar och blir därför belönad med en chokladask.

– Jag här för att jag gillar The Beatles och för att det är kul. Att kunna gå på mötesplatsernas evenemang är jättebra – annars kommer man ju inte ut. Det är ett bra utbud och vi brukar plocka godbitarna ur programmet och gå på det, säger hon.

Vill involvera medborgarna

Pablo Rautenberg är äldresamordnare för mötesplatserna på Hisingen på äldre- samt vård- och omsorgsförvaltningen. För honom är det många nya ansikten i publiken på konserten.

– Vi har så klart stammisar, till exempel på allsången, men när man kör sådant här är det många andra som kommer. Därför är det är så viktigt att erbjuda olika grejer. Vi vill också gärna ha fler förslag från seniorerna på vad vi kan hitta på här. Det är deras mötesplats och de ska få vara med och bestämma, säger han.

Mötesplatserna fångar hela tiden upp deltagarnas åsikter och tankar och tar med dem in i programplaneringen. Det finns också ett specifikt tillfälle per termin där man kan tycka till om programmet och berätta vad man vill ha mer av.

– Nyligen hade vi en kvinna som fått sämre balans och inte kunde vara med på gympan. Hon föreslog balansgympa där man håller varandra i händerna, så det kör vi nu en gång varannan vecka, säger Alexandra Nygren.

Museibesök och båtutflykter

På Mötesplats Vintergatan finns till vardags aktiviteter som bordtennis, gympa, sällskapsspel, föreläsningar, bokcirkel och musik. Aktiviteterna riktar sig till seniorer och är en del av stadens arbete med att främja hälsa och gemenskap. Just nu har mötesplatsen också ett samarbete med Världskulturmuseet.

– Vi kommer att gå på utställningen Existens och Världskulturmuseet kommer hit och håller i en workshop om hur man gör sina egna smycken, inspirerad av utställningen Native American Fashion. I sommar erbjuder vi bland annat fiske i Sannegårdshamnen, en skulpturspaning längs kajen, färjeutflykt med glass till Röda Sten och en båttur runt Älvsborgs fästning, säger Alexandra Nygren.

Musikern Mats Westling tolkade The Beatles efter önskemål från seniorer. Foto: Hanna Klumbies



Prenumerera så du inte missar något nytt!