Elever från Burgården sköter välkomnandet på Euroskills
– Klassen på 15 elever som läser hotell och konferens ska ansvara för ackrediteringen, alltså ta hand om gästerna när de anländer. Det är ungdomar från hela Europa som samlas i Göteborg för att tävla i yrkesskicklighet. Vi kommer att ha en välkomstdisk på Hotell Gothia Towers där de flesta gästerna ska bo. Vi ska jobba med det i en vecka, från 25 november till 5 december.
Hur långt har ni kommit i förberedelserna?
– Vi haft flera möten med Göteborg & Co och vi har inspekterat Hotell Gothia Towers och tävlingsytorna på Svenska mässan. Eleverna ska kunna visa gästerna rätt, och det är viktigt för dem att veta hur genomförandet ska gå till och känna sig säkra inför det. De ska också lära sig ackrediteringssystemet, och vi kommer att jobba med schemaläggning, genomförande och uppföljning av evenemanget.
Har eleverna arbetat med något liknande tidigare?
– De har inte varit ansvariga för ett evenemang för Göteborg & Co förut så det här är en stor sak för dem. Vi försöker ta skarpa uppdrag så att det blir så verklighetstroget som möjligt för den bransch eleverna sedan ska komma ut i. Det är viktigt att de får möta riktiga gäster från hela världen och tala flera språk. De får lära sig ett ackrediteringsprogram som är vanligt vid evenemang – kompetens som kan ge dem en stor fördel i framtiden i sitt yrkesliv.
Hur ska gästerna bemötas?
– På ett trevligt, positivt och engagerat sätt. Det är viktigt att det första intrycket av Göteborg som värdstad och evenemanget Euroskills 2016 blir så bra som möjligt.