2006-08-18 | 2 min läsning

    Familjehemsprojektet bjuder på stor fest i Slottsskogen

    Skattjakt, gå-på-plankan, ansiktsmålning och en massa överraskningar står på programmet i Bragebacken i Slottsskogen på söndag. Det är Familjehemsprojektet i Göteborg som för första gången bjudit in samtliga foster-, kontakt- och stödfamiljer till en stor familjefest med pirattema. Tanken är förutom en trevlig dag för barnen också att hitta nya familjehem.

    – Vi ville göra nåt roligt och samlande för alla våra foster-, kontakt- och stödfamiljer. Vi har bjudit in allihop, vi har ingen aning om hur många som kommer men inbjudan har gått ut till flera tusen, berättar Lotte Hasselgren på Familjehemsprojektet.

    Det är första gången Familjehemsprojektet ordnar ett sådant här stort kalas. Elever från Studiums event-utbildningar på Lindholmen håller i det praktiska arrangemanget. På plats finns också personal från Familjehemsprojektet och socialtjänsten.

    Söker nya familjer

    Tanken är förutom att ordna något kul för barnen också att hitta nya familjer som kan tänka sig att ta emot ett barn.

    Familjehemsprojektet deltog också för fjärde året i rad på Barnkalaset i Trädgårdsföreningen i förra veckan.

    – Det kom väldigt många seriöst intresserade i år, berättar Lotte Hasselgren.

    De som anmäler intresse bjuds in till ett informationsmöte den 24 augusti.



    Prenumerera så du inte missar något nytt!