Det är föreningen Vi på Filten som bakom festivalen. Vi på Filten har sin bakgrund i att rasistrelaterade problem kulminerade i stadsdelen Härlanda år 2005. Bland annat fick en misshandel av en ung flicka med utländsk bakgrund mycket uppmärksamhet. Året därpå gick första Picknickfestivalen av stapeln. Då samlades cirka 800 människor på Apslätten.
2008 bildades sedan den ungdomsstyrda föreningen Vi på Filten.
– Vi är lite bredare nu, kan ju inte nöta ut händelsen med den misshandlade flickan, men fortfarande arbetar vi för mångfald och gemenskap. Och vi vill göra något bra. Vi ser Picknickfestivalen som ett alternativt nationaldagsfirande, säger Martina Ohlsson, projektledare, Picknickfestivalen.
Uppträdande på scenen
På scenen kommer det att bli tio uppträdanden, eller akter som festivalen själva väljer att kalla det, med mycket musik. Martina Ohlsson menar att urvalet av band är gjort så att de ska passa olika åldrar och smaker.
Några av årets dragplåster är musikerna Mohammed Ali och Ram di Dam. Men även Navid Modiri kommer att uppträda.
– Vad han har att bjuda på har jag ingen aning om så det är lite spännande även för oss, säger Martina Ohlsson.
Café som säljer mat
Utöver musik och uppträdanden finns det ett café där det säljs vegetarisk mat och korv med bröd för dem som av någon anledning inte har en egen picknickkorg med sig.
– Det kommer också att komma olika organisationer som ska visa vad de arbetar med. Vi har även bjudit in politiska organisationer, säger Martina Ohlsson.
Göteborgs Stad ger ekonomiskt stöd till föreningen Filten.