Alla typer av material ökade viktmässigt på återvinningscentralerna i Göteborg förra året, jämfört med 2005.
2006 började trögt
Exempelvis kom över 9.000 ton glas tillbaka, en ökning med över 400 ton, och tidningsåtervinningen ökade med nästan sju procent till 27.326 ton.
Det började annars trögt förra året, med kalla och snöiga vintermånader som uppenbarligen inte inbjöd göteborgarna till röjningsarbeten hemmavid. Men det tog det sig efter hand och när 2006 summeras har antalet besökare till kommunens återvinningscentraler ändå ökat med nästan tre procent.
Lastar mer
– När folk väl började komma hade de fullare lass än vanligt, så på det hela taget blev det en miljövinst med mer återvunnet material men färre transporter, säger Pål Mårtensson på Kretsloppskontoret.
Samma effekt har följt med införandet av ÅVC-korten 1 juli 2005. Alla hushåll med mantalsskrivning i Göteborg har rätt att hämta ut ett kort som medger sex fria besök på ÅV-centralerna per hushåll och år.
Nyordningen har gjort att Göteborg nu toppar statistiken i landet vad gäller vikt per transport till ÅV-centralerna.
– När det var fria antal besök kom många oftare men med små lass, vilket dels gjorde det trångt på ÅV-centralerna, dels var det sämre för miljön med fler transporter. Med sex fria besök per år klarar ett normalt hushåll sina återvinningsbehov med råge, säger Pål Mårtensson.
Hittills har 82.208 kort hämtats ut på ÅV-centralerna av göteborgarna, under hösten förra året i en takt av närmare 500 i veckan.
Lugnare tempo på centralen
– Tidigare system var uppbyggt med mynt och magnetkort, nu använder vi beröringsfria kort som höjt driftsäkerheten markant vid inpassering. Det fanns bommar tidigare också, men det var mycket mer mekaniskt krångel som innebar att bommen ibland stod uppställd och besökarna kunde köra rätt in utan att tänka på farten, säger Pål Mårtensson.
En nyhet under året var den speciella återvinningen av svensktillverkade fönster från åren 1956 till 1973, eller importerade tillverkade fram till 1980.
– Där har man upptäckt att det är PCB i förseglingsmassan, så de måste tas om hand extra noggrant och ställas på särskilda ställningar. Är man osäker på vilken typ av fönster man har kan personalen hjälpa till att kontrollera stämplarna i bågen, säger Pål Mårtensson.
Under det kommande året väntar bland annat invigning den 5:e maj av en femte ÅV-central, den så kallade Kretsloppsparken vid Alelyckan i Gamlestan. Dessutom kommer den turnerande Farligt avfall-bilen att få nytt schema från och med april, med nya stopp vid stormarknader på Backaplan, Bäckebol, Eriksberg och Sisjön.
5325