2025-01-13 | 4 min läsning

Följ med till en dag på Seniorhörnan i Angered

Susanne Andreasson, Andrea Milton och Maria Westin arbetar alla på Seniorhörnan i Angered och är måna om att deltagarna ska känna sig välkomna. Foto: Andrea Milton
2025-01-13 | 4 min läsning
Följ med till en dag på Seniorhörnan i Angered
På Göteborgs Stads mötesplatser för seniorer träffas hundratals seniorer varje vecka runt om i staden. På mötesplatserna finns det aktiviteter, föreläsningar, spel – och gott sällskap.

På Seniorhörnan, som ligger mitt på Angereds Torg, fylls lokalen med musik. Radion spelar i hörnet, på en stor scen står ett piano. Bredvid står julgranen som just nu pyntas av både besökande deltagare och personal, och rummet är fyllt av seniorer från hela Göteborg som är här för att njuta av julstämningen som ligger i luften.

– Jag har gått till mötesplatser ända sedan jag var runt 75 år, min dotter tyckte att jag borde röra mig lite mer än vad jag gjorde, berättar Lars, en av mötesplatsens deltagare. Jag blev ganska passiv efter att jag gick i pension, men nu är jag mer aktiv än någonsin känns det som, säger han med en pepparkaka i ena handen och varm choklad i den andra.

Finns något för alla

På Göteborgs Stads mötesplatser för seniorer kan vem som helst testa på nya aktiviteter och träffa likasinnade nästan varje dag i veckan. Varje år står Göteborgs Stad för 20 000 aktiviteter runt om i hela Göteborg, med allt från allsång och qi gong till makramé och föreläsningar. Idag på Seniorhörnan är det öppet hus på förmiddagen, och efter lunch kommer besökare från hela staden för att få njuta av livemusik.

Till dess är lokalen fylld av skratt och konversationer, samtidigt som pingisbordet går varmt.

Pingis är en populär aktivitet på Seniorhörnan. Foto: Andrea Milton

– Det har varit jätteroligt att se hur inte bara seriöst många av våra besökare har tagit pingismatcherna, men också hur duktiga så många har blivit. Vi hänger inte med längre, säger Andrea Milton, äldrekonsulent.

Nya och gamla vänner

Runt om i rummet sitter olika grupper som pratar och skrattar med sitt kaffe och sina pepparkakor. Många känner varandra sedan länge tillbaka, medan flera andra vänskaper är nya.

– Tre av oss har känt varandra i 50 år, berättar en kvinna medan hon pekar på två andra i sällskapet. Men resten träffade vi här när vi körde frågesport, vi träffas allihop utanför mötesplatsen också, berättar hon.

Deltagarna på Seniorhörnan beskriver många olika anledningar till varför de kommer hit; vissa tycker om aktiviteterna, andra är här för sällskapets skull. Vissa uppskattar framför allt att de inte behöver känna den pressen som andra platser kan ge när de ska umgås med eller träffa nya vänner.

På onsdagar erbjuder Seniorhörnan teknikstöd. Foto: Andrea Milton

– Det finns nästan inga platser utanför hemmet kvar som man kan umgås på utan att någon kräver att man ska betala något – förutom mötesplatserna. Att ha ett ställe som inte kräver något av dig förutom ett gott humör är fantastiskt. Och är du inte på gott humör när du kommer så har du det med dig när du går, säger Tor-Leif, som idag besöker just Seniorhörnan för första gången.

På Seniorhörnan får ingen panik av teknik

På onsdagar har Seniorhörnan teknikstöd, där de som har problem med teknik kan komma förbi och få guidning. En kvinna kommer in och berättar om en app som hon inte lyckats installera på sin telefon, en app hon behöver för en kurs hon snart ska gå.

– Jag vill inte belasta barnen för ofta, så det känns jätteskönt att kunna komma hit och få hjälp. Jag gillar verkligen hur medarbetarna inte bara hjälper dig, men faktiskt lär dig hur det fungerar också så att man kan ta hand om sånt här själv i framtiden, säger hon.

Ett par lösenordsåterställningar senare lämnar hon med en fullt fungerande telefon.

Från radio till liveband

Efter lunch ställs instrument fram runt pianot – allt från fioler, gitarr och bas till en hel blåssektion. M77, ett band bestående av seniorer, stämmer instrumenten och julmusiken som tidigare hördes från radion spelas nu av bandet som påminner mer om en orkester för det fyrtiotal besökare som sjunger med till ”Jag drömmer om en jul hemma”, ”Rudolf med röda mulen” och ”O helga natt”. Mellan varven spelas andra klassiker som bland annat Frank Sinatras ”My Way”.

När de sista tonerna till den sista låten ringt ut smattrar applåderna. Bandmedlemmarna bugar, publiken ställer sig upp. Seniorhörnans personal tar bilder.

När applåderna lagt sig börjar vissa röra sig mot dörren medan andra sitter kvar. Flera grupper fortsätter prata, inte bara om konserten men om hur veckan har varit, vilka aktiviteter de ser fram emot nästa vecka, vilken mötesplats de ska träffas på då.

När de sista lämnat lokalen stängs dörrarna. Några går arm i arm nedför gatan mot spårvagnarna, andra kramas och säger hej då med ett löfte om att ses på Seniorhörnan i övermorgon.

Vi ses då!



Prenumerera så du inte missar något nytt!