2006-05-16 | 4 min läsning

Förarna på Stadens bud positiva till alkolås och fartkontroll

Huvuddelen av Stadens buds anställda är positivt inställda till alkolåsen och fartkontrollsystemet ISA som sedan i höstas sitter i de tolv budbilarna. Det visar den utvärdering som trafikkontoret nu gjort där man dels samlat in förarnas synpunkter om systemen, dels utrett hur de fungerat.

För att få säkrare och miljövänligare transporter har ISA, som står för Intelligent stöd för anpassning av hastigheter, alkolås och drogtester införts på Stadens bud i samarbete med de anställda.

ISA-systemet där en dator med GPS informerar föraren om vilken hastighet som gäller och varnar om den överskrids var okänt för förarna innan det installerades.

Systemet krånglade lite i början. Sex av nio förare tycker dock att tillförlitligheten var god, varav en mycket god. Tre anser den mindre god.

Har gett bättre arbetsmiljö

Sammantaget tycker de flesta att ISA inte bara gett en förbättrad arbetsmiljö, utan också varit ett stöd för att kunna sakta ned tidsschemat. Förarna beskriver ISA med ord som uppmärksammande, trygghet, stöd, säkerhet och ganska irriterande om man är stressad.

Tillfälligtvis har vissa stängt av ISA, då de upplevt att de inte hinner med, eller fått telefonsamtal när de kör. En av förarna har den alltid avstängd. ”Kundkraven är så pass höga att jag inte skulle hinna.”

Suzanne Andersson är trafiksäkerhetssamordnare på trafikkontoret och ansvarig för rapporten som gjorts av Karin Bäver på konsultföretaget Sweco.

– Trafikkontorets målsättning är att få in både ISA och alkolås i alla fordon som ägs av Göteborgs Stad och även hos alla transporter som staden köper, säger hon.

”Självklart att inte köra påverkad”

Ursprungligen sponsrade trafikkontoret tolv ISA-utrustningar i stadens budbilar. På eget initiativ valde Stadens bud samtidigt att installera alkolås så att bilen inte går att starta om det finns alkohol i förarens utandningsluft.

Ingen av förarna anser sig ha påverkats direkt av alkolåset. ”Det är en självklarhet att inte köra med alkohol i kroppen.” säger en av dem i rapporten.

Förarna är positiva till en fortsatt användning och tycker att alla, framför allt yrkeschaufförer och diagnostiserade alkoholister, bör ha alkolås i sina bilar.

– De anställda på Gatubolaget Teknisk service och Stadens bud, är aktiva när det gäller miljö och kvalitet. Chaufförerna är också stolta över sin arbetsplats. De gillar att Gatubolaget har fått en image om att vara i framkant, säger Suzanne Andersson.

Tog initiativ till drogtester

Från och med våren 2006 görs spontana drogtester på alla anställda hos Stadens bud. Och det görs på initiativ från de anställda själva.

Drogtestet görs av företagshälsovården som via arbetsledningen kallar en timme innan testet görs. Drogtestaren kan också komma oanmäld till arbetsplatsen på Ringön vid lunchtid och göra testerna där.

Ett enkelt urinprov ger direkt svar på om den anställde är drogfri, och det gäller både alkohol och andra droger.

Alla tester har visat grönt

Chefen för Stadens bud, Stefan Svenson, låter nöjd när han meddelar att hittills har alla tester visat grönt.

– Drogtester är ett led i våra kvalitetssäkrade miljötransporter och vi följer Vägverkets nollvision, som innebär ”noll dödade och allvarligt skadade i trafiken”. Det finns två stora bovar bakom trafikolyckor, dels farten, dels alkohol och andra droger.

Linda Nilsson, en av Stadens buds chaufförer, tycker att det känns bra och tryggt för henne själv att ha ISA och alkolås installerat i bilen när hon kör. Och hon tycker också att drogtester är viktiga när man är yrkesförare.

– Med de här systemen känns det som att jag också kan bidra till att öka trafiksäkerheten i trafiken.



Prenumerera så du inte missar något nytt!