I mitten av november hölls en välbesökt EU-konferens i Göteborg, vars deltagare främst kom från de nya medlemsländerna i unionen. Temat för mötet var att beskriva hur städer kan genomföra ett förändringsarbete, som framtvingas av att tidigare betydelsefulla verksamheter slås ut – och vad man då kan göra i stället.
Mest inriktades detta mot exempel på hur städer kan utvecklas till kunskapsintensiva regioner, där modern teknik och kvalificerad utbildning är nyckelfaktorer. I Norden finns flera exempel på detta, och här har ungefär 20 procent av hushållen tillgång till bredband; dubbelt så mycket som genomsnittet inom EU. Och detta trots att vi här uppe i norr bitvis är en tämligen glesbefolkad region.
I Göteborg är omvandlingen av Hisingsstranden mellan Älvsborgsbron och Götaälvbron ett sådant exempel. Varvsindustrin här, liksom på flera andra håll i Europa, utsattes för en övermäktig konkurrens under 1970-talet. Om varvsnäringen hade haft samma villkor som gäller för jordbrukspolitiken i dagens EU, så hade man förmodligen fortfarande byggt fartyg som ingen velat köpa för fullt pris, och kunnat skicka räkningen på mellanskillnaden till de europeiska skattebetalarna. Men så fungerar det som bekant inte. Industripolitik och jordbrukspolitik är två helt skilda världar.
Inom industrin måste man anpassa sig till en global marknadsekonomi. Om detta kan man tycka bra eller illa, men det är ett faktum som man inte kan blunda för, och som man endast marginellt kan påverka. Vi bör också hålla i minnet, att för industrin i vårt hörn av världen har frihandel varit en förutsättning för dess framgång, eftersom en hög andel av det som produceras här går på export.
Att de tidigare varvsområdena kunnat omvandlas till moderna industriella verksamheter, till forskning, utbildning och attraktiva bostäder, beror inte minst på att man funnit former för samverkan mellan kommun, universitet och näringsliv, vilka fungerat bra. Och det tyckte flera av deltagarna på konferensen var ett mycket intressant exempel.
Jörgen Linder Kommunfullmäktiges ordförande