Från måndag 15 september kan föräldrar och vårdnadshavare börja använda Fritidskortet för att betala för sina barns aktiviteter. Foto: Fritidskortet/Johnér Bildbyrå/Maskot
Den nationella satsningen Fritidskortet ger alla barn och ungdomar mellan 8 och 16 år rätt till 500 kronor per år. Stödet kan användas till avgifter hos anslutna föreningar och kulturskolor. Barn som bor i hushåll som fick bostadsbidrag under förra året får 2 000 kronor. Från måndag 15 september kan föräldrar och vårdnadshavare börja använda Fritidskortet.
– Det här är ett jätteviktigt stöd. Både för barn som redan är inne i en fritidsaktivitet och för barn som vill testa, men inte haft möjlighet tidigare, säger Hedda Slotter, verksamhetsutvecklare inom föreningsstöd på socialförvaltningen Nordost.

”Min förhoppning är att stödet når så många och fungerar så bra att det blir en långsiktig satsning. Det är viktigt ur flera perspektiv. För barnen är det viktigt att de tidigt får ett meningsfullt sammanhang på fritiden. För föreningarna kan det ha stor betydelse om de får in fler medlemsavgifter”
Hedda Slotter
Stor satsning på information
Hon och hennes kollegor gör just nu en stor satsning för att informera både föräldrar och föreningar om vad som krävs för att få det statliga stödet, som man ansöker om på fritidskortet.se. För att kunna använda sig av Fritidskortet som betalning måste föreningen som erbjuder fritidsaktiviteten vara ansluten.
– I ett första steg försöker vi nå föreningar för att få alla som uppfyller de rätta kriterierna att ansluta sig. Vi hjälper också föreningar som behöver stöd med ansökningsprocessen, säger Hedda Slotter.
Viktigt för både barn och föreningar
Nästa steg blir att nå ut med information till vårdnadshavare, bland annat via skolor, föreningar och bostadsbolag.
Fritidskortet – så här gör du som förälder
- Anmäl barnet till en fritidsaktivitet hos en förening eller kulturskola som är ansluten till Fritidskortet.
- Vänta tills du fått en plats och information om att du ska betala från föreningen eller kulturskolan.
- Logga in i den digitala tjänsten Fritidskortet på fritidskortet.se.
- Ansök om pengar till barnets fritidskort. Du får svar direkt.
- Sök efter föreningen eller kulturskolan i tjänsten. Om föreningen eller kulturskolan finns med i Fritidskortet kan du betala med Fritidskortet.
- Om pengarna inte täcker hela avgiften för fritidsaktiviteten behöver du göra en extra betalning till samma OCR-nummer så att föreningen kan se att du betalat hela avgiften.
- Finns det pengar kvar kan du betala för fler fritidsaktiviteter.
Länkar:
– Min förhoppning är att stödet når så många och fungerar så bra att det blir en långsiktig satsning. Det är viktigt ur flera perspektiv. För barnen är det viktigt att de tidigt får ett meningsfullt sammanhang på fritiden. För föreningarna kan det ha stor betydelse om de får in fler medlemsavgifter, säger Hedda Slotter.
Skapar förutsättningar för idrott
Hammarkullen bollklubb är en av föreningarna som har ansökt om att få anslutia sig till Fritidskortet. De jobbar hårt med att skapa förutsättningar för att alla barn och ungdomar ska kunna idrotta. En av trösklarna för många familjer är att det är för dyrt.

”I mina ögon är du fortfarande ett barn när du är 17 eller 18 år. Ska vi prata brottsförebyggande är det bland annat i den åldern som gängrekryteringen sker och det är då vi behöver jobba ännu hårdare för att de unga ska vara kvar hos oss. Så jag hoppas att bidraget blir tillgängligt för fler”
Ari Amin
– Nästan alla barn i Hammarkullen har vid någon tidpunkt varit med i Hammarkullens bollklubb. Men många slutar när den första fakturan för medlemsavgiften kommer. Vi är duktiga på att rekrytera och jag hoppas att det här bidraget kan få fler kan stanna i klubben, säger Ari Amin, ordförande i Hammarkullen bollklubb.
Han tror att Fritidskortet kommer att ge många positiva effekter, men inför framtiden hoppas han att åldern kommer att höjas.
– I mina ögon är du fortfarande ett barn när du är 17 eller 18 år. Ska vi prata brottsförebyggande är det bland annat i den åldern som gängrekryteringen sker och det är då vi behöver jobba ännu hårdare för att de unga ska vara kvar hos oss. Så jag hoppas att bidraget blir tillgängligt för fler, säger Ari Amin.