2024-08-14 | 2 min läsning

Generationsspelen bjuder in till lekfulla utmaningar

I generationsspelen ingår bland annat gåfotboll, tipspromenad, capoiera, pickle-ball, mini-kubb, mini-hinderbana och boule.  Foto: Julia Wimmerlin
2024-08-14 | 2 min läsning
Är du nyfiken på att testa gåfotboll, capoeira och pickle-ball? Då ska du vara med i generationsspelen som har premiär i Göteborg den här veckan.

Generationsspelen tar avstamp i Generation Games, en internationellt etablerad organisation som finns i flera länder där man arbetar för åldersvänliga städer. Nu har turen kommit till Göteborg där spelen är en del av Årsrika Göteborg och det pågående veteran-VM i friidrott.

– Generationsspelen är ett event där personer i alla åldrar kan vara med och göra aktiviteter tillsammans. Det är ingen tävling, tanken är bara att det ska vara roligt att delta, säger Asrin Reza, projektledare för generationsspelen på socialförvaltningen i Centrum.

Pris till alla med fulla stämpelkort

Generationsspelen hålls fredagen den 16 augusti vid Dalens utegym i Slottsskogen och Plaskis i Majorna. Stämpelkort delas ut vid starten och de som deltar i alla tio aktiviteter får ett pris.

– För att få en stämpel räcker det att ta ett danssteg eller sätta en boll i mål. Vi vill att alla, oavsett ålder och funktionsvariation, ska känna att de är välkomna och kan bli vinnare utan att behöva anstränga sig jättemycket, säger Asrin Reza.

Aktiviteterna hålls av ungdomsledare från olika föreningar och feriearbetare från Göteborgs Stad.

– Feriearbetarna har fått utbildning i ledarskap och evenemang. De har också varit ute och pratat om spelen i olika stadsdelar, säger Asrin Reza.

Pop up-aktiviteter i Slottsskogen

Redan tidigare i veckan kan den som vill testa på några av de aktiviteter som ingår i generationsspelen. Tisdag–torsdag mellan klockan 11 och 15 blir det pop up-aktiviteter med bland annat capoiera, gåfotboll och tipspromenad vid Dalens utegym.

– Det blir som spelen i miniformat, men utan stämpelkort. Det är bara att hänga på om man har vägarna förbi, säger Asrin Reza.

Hoppas på många deltagare

Asrin Reza hoppas på att generationsspelen ska locka många deltagare och att det ska bli ett återkommande event i Göteborg.

– Generationsspelen är ett sätt att komma ut, ha kul och delta i olika aktiviteter. Det är också ett event där personer från olika generationer får möjlighet att mötas. Bjud med familjen, mor- och farföräldrar, andra släktingar, vänner eller grannar – alla är välkomna, säger hon.

 

Detta händer i veckan

13–15 augusti, klockan 11–15: Pop up-aktiviteter vid Dalens utegym i Slottsskogen.

16 augusti, klockan 10–15: Generationsspelen med tio olika aktiviteter. Startplatser är Dalens utegym i Slottsskogen och Mötesplats Mariaträffen nära Plaskis vid Mariaplan i Majorna.

Den som är i behov av personligt stöd kan besöka evenemanget med föreningen Passalen. Samling vid hållplatsen Botaniska trädgården klockan 11. Det går också att kontakta Passalen på 0707-56 20 32.

Alla aktiviteter är gratis.

 

Generationsspelen

Generationsspelen är ett samarrangemang mellan Generationsmöten i Centrum, mötesplatser för seniorer, Passalen och fyra andra föreningar.

 

Länkar:



Prenumerera så du inte missar något nytt!