Göteborg Energi satsar på forskning
Futureheat har funnits sedan 2017 och nu startar forskningsprogrammets fjärde etapp som kommer pågå till och med 2027. Totalt investerar 20 små och stora fjärrvärmeföretag över hela Sverige sammanlagt 16 miljoner kronor i forskningen.
Futureheat
Futureheat etapp 4 är ett treårigt forskningsprogram som syftar till att fjärrvärmeföretag ska kunna bidra mer till en omställning av energisystemet. Programmet drivs av forskningsföretaget Energiforsk, som initierar, samordnar och bedriver forskning och analys på energiområdet.
Länk: Göteborg Energi
– Kraftvärmeverk producerar förutom värme till fjärrvärmesystemet även planerbar el, som minskar risken för effektbrist och stabiliserar elsystemet. Futureheat kommer bland annat titta på hur digitalisering kan öka flexibiliteten så att fjärrvärmeföretag kan avlasta och stötta elnätet ännu mer. Detta är viktigt inte minst i Göteborg där vi redan inom några år riskerar att hamna i en situation med effektbrist, säger Erik Axelsson, utvecklingsingenjör på Göteborg Energi.
Under de tre åren som programmet pågår kommer Futureheat att anlita forskare som bland annat ska titta på hur fjärrvärme kan avlasta elsystemet och minska elbehovet vid toppar, hur utsläppen kan minska ytterligare och hur AI kan bidra till effektivare fjärrvärme.
Fjärrvärme och kraftvärme
Kraftvärme innebär att el och fjärrvärme produceras samtidigt i ett värmeverk. I Göteborg har vi bland annat en sådan anläggning i energihamnen – Rya kraftvärmeverk. I kraftvärmeverket eldas bränslen som dels värmer vattnet som skickas ut i fjärrvärmenätet, dels driver en turbin som producerar el. Precis som vattenkraft och kärnkraft är kraftvärme ett planerbart kraftslag.
Fjärrvärmen står för ungefär hälften av all uppvärmning i Sverige. Mer än hälften av alla bostäder och lokaler i Sverige värms med fjärrvärme och bland flerfamiljshus är andelen omkring 90 procent.