– Vi hoppas att det ska bli en tradition, säger Ingemar Ohlsson, från Föreningen Svenska Flaggan i Göteborg.
Föreningen har under många år jobbat för firandet av Svenska flaggans dag och nationaldagen. De blev inspirerade av det tal som landshövdingen i Skåne håller i Malmö på nationaldagen den 6 juni.
Tidigt på morgonen
Klockan åtta, då de svenska flaggorna ska hissas, håller kommunfullmäktiges ordförande Jörgen Linder ett kort tal på trappan till Börsen. Göteborgsmusikens orkester spelar.
– Förhoppningsvis ska folk stanna till och lyssna lite när de är på väg till jobbet, berättar Ingemar Ohlsson.
– Det kan vara värt att pröva. Vi får se om det lockar människor på morgonen, säger Jörgen Linder, Göteborgs kommunfullmäktiges ordförande.
Avsteg från traditionen
Sedan flera år är det också traditionsenligt nationaldagsfirande i Trädgårdsföreningen. Där är sång, musik, folkdans och fan- och flaggutdelning. I år görs ett avsteg från traditionen eftersom firandet istället flyttats till varvet Terra Nova på vid gamla Eriksbergsvarvet. Där ska segelfartyget och Ostindiefararen Götheborg sjösättas med kungaparet närvarande.