Göteborg och Lyon i EU-samarbete för barn i städer
Barnperspektivet kopplat till stadsplanering och utformning var i fokus när Göteborgs Stad välkomnade en fransk delegation från Lyon. Mötet mellan städerna är en del av European urban initiative – ett utbytesprojekt som medfinansieras av EU. Genom att mötas på det här sättet kan städerna dela med sig av sina kunskaper och erfarenheter.
Varsitt besök för att dela goda exempel
Erfarenhetsutbytet innebär att representanter från Göteborgs Stad och Lyon fick besöka varandra. Detta för att möjliggöra dialog och inspireras av goda exempel med barnen i fokus.

I Lyon presenterades ett arbete mellan staden, en grundskola och ett filmhistoriskt museum. I området där både skolan och museet ligger fick elever planera och skapa gatukonst, som också lyfter fram Lyons historia.
Bilfria gator och säkrare cykelvägar för barn till skolor var också ett lärande inslag under besöket.
Fritidsbanken och cykelskolan främjar aktivitet och hälsa
I de gamla fordonslokalerna vid Angereds gymnasium huseras numera den ena av Göteborgs Stads två fritidsbanker: Fritidsbanken Angered. Här kan vem som helst låna fritidsprylar gratis – för att ekonomin inte ska påverka möjligheten att testa nya aktiviteter.

– Ett fantastiskt koncept och intressant att utlåningssystemet är helt baserat på att ha tillit för varandra, säger Marion Cugnet, moderator från European urban initiative och deltagare från den franska delegationen.
På plats presenterades även Göteborgs Stads arbete med att främja och förenkla cyklandet, bland annat genom om cykelskolan. Cykelskolans syfte är att locka fler att på ett lekfullt, hälsofrämjande och lärande sätt våga få in cyklingen i vardagen.
Kreativa utrymmen och möjlighet till dialog
Den populära parkleken Bygglekplatsen på Hisingen är ständigt under uppbyggnad och förändring – av barnen själva. Här kan barn och unga testa att snickra och skapa i flera olika material för att utveckla platsen.

– Vi hade gärna sett att Lyon också skulle kunna utveckla en kreativ lekpark som detta, för våra barn i staden, säger Caroline Huin, stadsplanerare från Lyon.
European urban initative (EUI)
Ett EU-initiativ inom hållbar stadsutveckling. Projekt och utbyten som är finansierade av EUI testar nya lösningar, tekniker och planeringsmodeller samt bygger kapacitet och delar kunskap inom hållbar stadsutveckling.
I stadshuset presenterade Göteborgs ungdomsfullmäktiges vice ordförande ungdomsfullmäktiges uppdrag. Genom sitt arbete förstärker man ungas röster – och lyfter fram frågor som är viktiga för unga göteborgare. Här betonar man vikten av delaktighet och inflytande – och att våga fråga de unga direkt vad som är viktigt, inte bara gissa.
”Ger nya kunskaper, energi och kraft”
Besöket i Göteborgs Stad blev avslutningen på erfarenhetsutbytet. Lina Malmberg, utvecklingsledare inriktning stadsutveckling summerar att det har varit lärorikt – både i Lyon och på hemmaplan:
– Genom utbytet har vi fått en otroligt fin möjlighet att få reflektera och inspireras utanför en vanlig arbetsdag. Att få se hur andra arbetar med samma frågor och utmaningar är en vinst i sig, men att få visa allt bra vi gör tillsammans i Göteborgs Stad ger en enorm stolthet.

– Även om utbytet formellt är avslutat så känner vi att våra nya kunskaper kommer ge energi och kraft i det fortsatta arbetet. Och förhoppningsvis kan vårt arbete inspireras och ge ringar på vattnet för barn i andra städer, avslutar Lina.
