I Göteborgs Stads monter försöker man skapa en klar profil av Göteborg som en miljöstad och runt om på mässan möts människor i en bransch som knappt fanns för tio år sedan.
Mässan riktar sig i första hand till branschfolk, vilket märks ganska tydligt i vimlet av välklädda damer och herrar.
– Vi vill profilera Göteborgs Stad som kunskapsstaden, evenemangsstaden och miljöstaden, säger Lennart Wassenius, projektsamordnare för Göteborgs Stads monter.
I Göteborgs stads monter vill man visa på goda miljöexempel från kommunens förvaltningar. Man vill se ett brett och långsiktigt engagemang i miljöfrågor och en klar profilering av Göteborg som miljöstad.
– 40% av Sveriges miljöforskning bedrivs idag i Göteborg, säger Lennart Wassenius.
Bättre energiförsörjning
En hel del miljöförbättringar har redan genomförts. Energiförsörjningen i Göteborg har under de senaste 30 åren successivt miljöanpassats genom utbyggnad av fjärrvärme med bland annat tillvaratagande av spillvärme från industrier.
Faktum är att Göteborg Energis utsläpp av svavel har minskat med 99% sedan 1973, trots att fjärrvärmeleveranserna har ökat med 100%. De projekt som nu är aktuella hos Göteborg Energi syftar till att minska koldioxidutsläppen genom ökad användning av förnyelsebara energikällor, enligt Lars Holmqvist på Göteborg Energi.
Pris för inomhusmiljö
De allmännyttiga bostadsbolagen i Göteborg har tagit krafttag för att styra upp kemikalieanvändningen i miljövänlig riktning.
Nyligen prisades Poseidon av VVS-branschen för god innemiljö. Priset delar man med Svenska Bostäder i Stockholm och Statens Provningsanstalt.
– Vi vill ha sunda hus och arbetar för god innemiljö men framför allt är det den yttre, globala miljön vi vill förbättra. Tänk globalt, handla lokalt, säger Lennart Wassenius.
Från ord till handling
– Nu gäller det att gå från ord till handling, säger Ingrid Horner som arbetar med miljöfrågor vid Västra Götalandsregionen, Regionens Hus i Borås.
Enligt Ingrid Horner sker det en hel del positivt inom miljöområdet.
– Företag och myndigheter har insett att det finns pengar och arbetstillfällen att vinna på miljöförbättring, säger hon.
Ett problem i dagens miljöarbete är att idéer inte kommer fram till rätt personer. Västra Götalandsregionen samarbetar med företag, organisationer och högskolor för att ändra på detta. Samarbetet sker bland annat genom Centrum för Miljödriven Företagsutveckling och Göteborgs Miljövetenskapliga Centrum. Det senare är ett samarbete mellan Chalmers och Göteborgs universitet.
Bland dem som sprider idéer och miljökunskap på mässan finns stiftelsen Ekocentrum som arbetar med utbildning och information till kommuner, företag och privatpersoner. Stiftelsen flyttade nyligen in i nya lokaler hos Chalmers Vasa och tilldelades för ett litet tag sedan ett stipendium.
Miljöteknikmässan pågår till och med torsdag 5 september och är öppen för allmänheten.