2008-02-06 | 1 min läsning

Göteborg söker Kulturhuvudstad 2014

Göteborg kan gå vidare med sin ansökan till Europas kulturhuvudstad 2014. Det beslutet fattade kommunstyrelsen på onsdagen. I oktober måste kandidaturen vara färdig, men inte förrän om två år står det klart vilken svensk stad som får uppdraget.

År 2014 ska en stad från Sverige och en från Lettland vara kulturhuvudstäder i Europa. Att Göteborg har tillhört en av flera intresserade svenska städer har varit känt sedan länge, men det är först efter kommunstyrelsens ja som en konkret ansökan kan tas fram.

Ny budget tas fram

Beslutet innebär att Göteborg & Co tillsammans med Göteborgs Stads kulturförvaltning får i uppgift att arbeta fram ett förslag till ansökan. Även de ekonomiska aspekterna måste ses över, eftersom kommunstyrelsen anser att den tidigare föreslagna projektbudgeten på cirka 50 miljoner kronor är för hög.

Ansökan ska vara lämnad senast den 31 oktober. Sedan följer en rad processer innan den slutgiltiga svenska kulturhuvudstaden kan klubbas igenom av EU:s ministerråd våren 2010.



Prenumerera så du inte missar något nytt!