Göteborg tar emot besök från Nordmakedonien
– De vill gärna fortsätta vårt utbyte och även besöka de verksamheter som vi har berättat om när vi har träffats. Branden i Kočani var nästan identisk med diskoteksbranden i Göteborg. Många av de erfarenheter vi gjorde då har vi kunnat dela med oss av till dem.
Vad står på programmet?
– Vi har planerat in besök på bland annat en fritidsgård i Torslanda, ett kulturhus i Partille, brandoffrens minneslokal och minnesmonumentet, där vi kommer lägga ner rosor. Vi ska också berätta om Människan bakom uniformen, som är till för att barn och ungdomar ska få träffa människor i samhällsviktiga yrken. Dessutom blir det besök hos räddningstjänsten.
Vad ska ni göra där?
– Under en förmiddag i Gårda kommer delegationen få lära sig mer om hur vi jobbar här. I Nordmakedonien jobbar räddningstjänsten nästan enbart med att släcka när det redan brinner. I Sverige är arbetet främst förebyggande
Vad betyder besöket för Göteborgs Stad?
– Vi är hedrade och glada över att de kommer hit. Vi som engagerar oss i det här har erfarenheter och kompetenser som gör oss eftertraktade vid den här typen av händelser. Om det värsta skulle hända, kommer vi förmodligen få frågan om att bidra igen.
Branden i Kočani och Backabranden
Branden i staden Kočani i Nordmakedonien bröt ut på ett diskotek den 16 mars 2025.
63 unga människor dog och runt 200 skadades.
Diskoteksbranden i Göteborg inträffade natten mellan den 29 och 30 oktober 1998.
Då omkom 63 personer och 214 skadades.
Länk: Göteborgs Stad: Socialförvaltningen Hisingen