2010-09-21 | 2 min läsning

    Göteborgarnas tankar om Grönsakstorget efterlyses

    Vad skulle du vilja göra på Grönsakstorget? Vad skulle få dig att komma dit? Är det rimligt att det står bilar på en sådan fin plats? Var skulle man göra av dem annars? Det är några frågor som stadsbyggnadskontoret kommer att ställa till förbipasserande, på plats på onsdag.

    Grönsakstorget kommer inte att vara sig riktigt likt under onsdagen. Hälften av parkeringsplatserna kommer att vara avstängda. Istället kommer det att finnas planscher och historiska bilder på hur torget såg ut förr – innan det förvandlades till halvtrist parkeringsplats.

    Det kommer också att finnas idéplank och tipslådor där vem som helst kan lägga i sina förslag och funderingar kring hur Grönsakstorget skulle kunna se ut i framtiden. Och så bjuds det på kaffe.

    Stadsmiljön ska förbättras

    Stadsbyggnadskontoret jobbar nämligen just nu med att ta fram program för både Grönsakstorget och Kungstorget.

    – Vi ska utreda hur vi kan rusta upp stadsmiljön på de här två platserna, höja kvalitén, säger Åsa Askergren, ansvarig arkitekt.

    Ett led i programarbetet

    Programmet ska ut på ett riktigt samråd i vinter, men som ett led i programarbetet vill stadsbyggnadskontoret ha in allmänhetens tips och tankar på det här sättet.

    Onsdagens evenemang pågår mellan 10 och 16.

    – Vi har beställt sol, men för säkerhets skull har vi tält också, säger Åsa Askergren.



    Prenumerera så du inte missar något nytt!