– Det har varit fantastiskt att se hur mycket som gjorts på de här gårdarna, sade Ann-Christine Andersson, ordförande i Miljönämnden, som delade ut priset i samband med firandet av Världsmiljödagen.
Det har varit 17 gårdar som deltagit i tävlingen som utlystes för ett år sedan. De tävlande har delats in i fyra katgorier: hyresfastigheter, vård och omsorg, skola och barnomsorg och bostadsrättsföreningar.
Vinnarna har vunnit för sin originalitet och fantasi på olika sätt. Skogomeskolan har bland annat byggt ett växthus som är uppvärmt året runt. Där odlar man fikon, vindruvor och persikor och barnen kan ta dit sin lunchbricka om de vill. Juryns motivering för Poseidons gårdar i Högsbohöjd är att ”de skapat en lyckad samverkan mellan allt som gör en gård grön, miljövänlig och trivsam”.
– Syftet med tävlingen har varit att inspirera till att skapa trivsammare gårdsmiljöer i Göteborg eftersom människor mår bättre i en grön miljö, berättar Daniel Eek, projektledare på Miljöförvaltningen.
Det är mycket viktigt med grönska konstaterar Ingemar Norling, docent på Sahlgrenska, som forskat på grönskans betydelse för hälsan.
– Det räcker med tre till fyra minuters naturkontakt för att kroppens stressnivå ska sänkas, berättar han.
– En livsstil som innebär naturkontakt, till exempel att påta i trädgården eller friluftsliv, har en extremt hälsobefrämjande effekt i alla åldrar.
Juryn, med representanter från Botaniska trädgården, Miljöförvaltningen, Park- och naturförvaltningen, Stadsbyggnadskontoret samt Hyresgästföreningen, har bedömt originalitet, estetik, hänsyn till biologisk mångfald, miljöhänsyn och enkelhet i lösningarna. Tävlingen arrangerades av Miljöförvaltningen, Göteborgs Stad, i samarbete med: Sveriges Fastighetsägare Göteborg första regionen, Förvaltnings AB Framtiden, HSB, SBC, Riksbyggen, Lokalförsörjningsförvaltningen, Agenda21-Göteborg samt MedicHus.