
Vd Patrik Andersson och Peter Warda, senior analytiker på Business Region Göteborg, tar upp valda delar av rapporten Fakta & statistik 2024.
2024-06-13 | 1 min läsning
Göteborgs näringsliv i siffror presenteras i podden Business Göteborg
Hur står sig Göteborgs tillväxt i Sverige och internationellt? Varför är Göteborg så viktigt för Sveriges ekonomi? Det är några av frågorna i säsongens sista avsnitt av Business Göteborg.
Peter Warda, senior analytiker på Business Region Göteborg, har tagit fram rapporten Fakta & statistik 2024. I avsnitt 64 av podden Business Göteborg presenterar han de mest intressanta delarna i rapporten tillsammans med Patrik Andersson, vd för Business Region Göteborg.
Lyssna här: Business Göteborg #64
Fler frågor i poddavsnittet är varför små och medelstora företag är så viktiga. Och hur går det med klimatarbetet i regionen – lever Göteborg upp till utmärkelsen världens mest hållbara destination? Programledare är Emanuel Karlsten.
Podden är tillbaka i augusti.