Bortsett från upphandlingen av den italienska modellen M32, så har Göteborgs Spårvägar tidigare haft ansvaret för upphandling av spårvagnar i Göteborg.
– Vi är stolta över att få tillbaka detta viktiga uppdrag. Hos oss på finns en enastående kunskap både vad det gäller daglig drift och underhåll, säger Lars-Börje Björfjäll, vd för Göteborgs Spårvägar.
– Nu ska vi använda all vår kunskap och erfarenhet för att optimera upphandlingen så att göteborgarna får vagnar som vi kan vara stolta över lång tid framöver, fortsätter Lars-Börje Björfjäll.
Viktigt i upphandlingen, förutom priset, kommer att vara att vagnen är en existerande vagntyp som rullat ett antal kilometer i andra städer. Den ska också provköras i Göteborg innan man fattar beslut om att köpa in den.