Göteborgsskolor får EU-pengar till internationellt samarbete
Drygt 18 miljoner kronor har beviljats till sammanlagt till 272 skolor över hela Sverige. Det är medel ur EU-programmet Comenius, som är EU:s största skolprogram. Många av de Göteborgsskolor som nu får tillskott i kassan har både ansökt och beviljats pengar flera gånger tidigare.
– Våra Göteborgskolor är alltid väldigt duktiga på att söka medel, säger Ann-Marie Losenborg, som är internationell koordinator på utbildningsförvaltningen.
Resa till Lyon
Till exempel får Polhemsgymnasiet 187.364 kronor för ett två veckor långt språk- och teknikprojekt. Bland annat åker designeleverna till Lyon för att utveckla det franska språket.
Lindåsskolan beviljas 48.364 kronor för fortsatt deltagande i ”Ambassadörer”, som är ett samarbetsprojekt mellan nio olika skolor i Europa. Eleverna jobbar med hur livet var i små byar och städer förr i tiden.
Fler skolor
Övriga kommunala skolor som har beviljats stöd är Bräckegymnasiet, Vättleskolan, Frölundagymnasiet, Göteborgs tekniska gymnasium och Slottsbergsgymnasiet i Frölunda och Lindholmen.
Även tre av stadens fristående skolor tar emot pengar ur EU-programmet Comenius. Dessa är Böskolans fristående skola, NTI-gymnasiet och Stiftelsen Montessoriskolan Centrum.