Götheborgs Londonbesök viktig draghjälp för turism och näringsliv
– Båten gör en fantastisk PR både för Sverige och Göteborg. Det är ett väldigt bra tillfälle att synas. Konkurrensen är tuff. London och Storbritannien är en oerhört viktig marknad för oss, säger Claes Bjerkne som är vd för Göteborg & Co och som arbetar med att marknadsföra och medverka i utvecklingen av Göteborg som turist-, mötes- och evenemangsstad.

Under veckan har Göteborgs Stad, i samarbete med Västra Götalandsregionen, seminarier för flygbolag, researrangörer, mäss- och mötesarrangörer, och medier.
– Vi bjuder in gäster som kan bidra till Göteborgs utveckling på turismområdet, säger Claes Bjerkne.
Fler britter med lågprisflyg
I och med de nya lågprisflygen är britterna en växande marknad. Sedan 1999 har de brittiska gästnätterna på hotell och vandrarhem i Göteborgs kommun nästan fördubblats. Idag är det endast norrmännen som spenderar fler gästnätter i Göteborg.
Claes Bjerkne hoppas att fler britter blir intresserade av Göteborg och Sverige i och med ostindiefararens besök och den uppmärksamhet den får i media.
– Ostindiefararen är ett bra sätt att skapa nyfikenhet på Göteborg och Sverige. Vi i vår del av världen är inte störst och ligger inte i centrum. Vi måste ut för att synas och visa upp oss och knyta kontakter, säger han.
Han får medhåll av Business Region Göteborg:s (BRG) vd Lennart Olausson.
– För att få investerare måste vi synas och tala om vad vi står för och vad vi har för fördelar i Göteborgsregionen.
BRG satsar bland annat på att göra ett investerarseminarium kring sustainable transports, automotiv och design. Representanter från tunga företag och investerare i London har anmält sig.

Draghjälp för Göteborgs Hamn
Kommunägda Göteborgs Hamn, som är en av ostindiefararens fyra officiella sponsorer, bjuder in ett 60-tal kunder, de flesta från England, under tiden Götheborg är i London. Många av de största rederierna har representation där.
– Det handlar hela tiden om positionering och att stärka vår roll som omlastningshamn för Skandinavien och Östersjön. Kopplingen med namnet Götheborg och vårt namn Port of Göteborg har varit en god hjälp, menar Ann Flyning som är marknadskommunikationschef på Göteborgs Hamn.
Linnétema på blomstermässa
Det är också samtidigt extra uppmärksamhet på Sverige i och med att Sverige har satsats stort på en Linnéträdgård på den stora blomstermässan Chelsea Flower Show med anledning av Linnéjubileét. Det svenska kungaparet inviger det svenska bidraget under måndagen. Linnéträdgården kommer senare i sommar till Göteborg och Botaniska trädgården.
Kungaparet gav också Götheborg extra glans genom sitt besök ombord under söndagens officiella mottagning som anordnades av svenska ambassaden i London, Göteborgs Stad och SOIC.

Kungaparet besökte Götheborg under söndagen. Under måndagen inviger de det svenska bidraget till Chelsea Flower Show.