Lagförslaget innebär att det ska kosta åtta, 13 eller 18 kronor att passera en av 40 betalstationer runtom i Göteborg. Dyrast blir det när trängseln är som störst – mellan klockan sju och åtta på morgonen och mellan halv fyra och fem på eftermiddagen.
Extramöte med kommunfullmäktige
Göteborgs Stad menar också i remissvaret att en så kallad flerpassageregel är nödvändig för att trängselskatterna ska kunna införas. Den som bara kör rakt igenom Göteborg ska alltså inte behöva betala för mer än en passage.
Närmast ska nu också Göteborgs kommunfullmäktige yttra sig över lagförslaget vid ett extrainsatt möte på torsdag 11 mars. Halland, Göteborgsregionens kommunalförbund och Västra Götalands-regionen har redan ställt sig positiva till förslaget.
I slutet av mars behandlas propositionen om ändring av Trängselskattelagen i riksdagen.
Fotnot:
De tidsdifferentierade trängselskatterna kommer att ge 14 istället för tolv miljarder för att täcka de ökade kostnaderna för järnvägsförbindelsen Västlänken.