Gymnasieelever i stort filmprojekt om mänskliga rättigheter
Det är gymnasieelever i Västra Götaland som går på program med inriktning rörlig bild som erbjuds delta i projektet. Hela 18 av 20 aktuella skolor har valt att medverka.
Tanken är att arbetet med dokumentärfilmerna både ska utveckla elevernas skaparförmåga och öka deras kunskaper om de mänskliga rättigheterna. Utgångspunkten är ungdomarnas egen vardag.
Vill få de ungas perspektiv
– Det finns massor av exempel på kränkningar i deras egen vardag som kan fungera som en ingång. Det kan vara allt från mobbing och sexuella trakasserier till nazism och yttrandefrihet. Det intressanta är att få ungdomarnas perspektiv, säger projektledare Martin Rydehn.
– Från det lokala perspektivet kan man sedan dra paralleller till FN:s deklaration om mänskliga rättigheter.
Ett tiotal filmer får sedan chansen att delta i en dokumentärfilmfestival som ska hållas i Göteborg våren 2006. Där kommer publiken också bjudas på ung musik, poesi och dans.
”Angeläget – film om mänskliga rättigheter”
Projektet sker i samverkan mellan en rad aktörer. Bakom satsningen står Amnesty International, KulturUngdom, GR Utbildning, Skolbio Göteborg, Mediapoolen, Myndigheten för skolutveckling, Utbildningsradion, Folkets bio och Världskulturmuseet. Projektet medfinansieras av Västra Götalandsregionen, Levande Historia i Göteborg och Kulturförvaltningen i Göteborg.