2006-12-15 | 2 min läsning

Hallå där…

Esther Shalev-Gerz, konstnär, aktuell med utställningen Konstens plats i Bergsjön Centrum och Göteborgs konsthall, till och med 7 januari 2007.
Utställningen heter Konstens plats. Varför vill du utforska den?
– Förr gjordes konst för kungar eller kyrkan. I dag är konsten till för människorna. Den är också utsatt för ett starkt tryck från marknaden. Så var hör konsten hemma? På mässor och auktioner eller i människors vardag? Eftersom de medverkande konstnärerna har olika bakgrund så påverkar det också deras tankar om vad konst är och var den finns.
Är det viktigt att se båda delarna av utställningen?
– Då får man helheten och får göra ytterligare en resa – i rummet. Konstälskare har alltid rest, ibland är det till Louvren i Paris, ibland kan det vara till Bergsjön. Konst är att resa.
Varför valde du att arbeta med människor i Bergsjön?
– Det var inte jag som valde, de valde mig. Jag träffade kulturföreningen bob som kände till mitt arbete med utställningen Första generationen på Mångkulturellt centrum i Botkyrka utanför Stockholm. Så började samarbetet. Jag tycker om att arbeta med människor och få dem att berätta och delta i ett minne. Det är en viktig del av mitt konstnärskap.
1576



Prenumerera så du inte missar något nytt!