2003-06-07 | 2 min läsning

Han målade för sitt liv

Van Nath, konstnär från Kambodja och före detta fånge hos Pol Pot är en av konstnärerna som deltar i Göteborgs andra internationella konstbiennal. Årets utställning håller öppet från den 24 maj till 24 augusti på Göteborgs Konstmuseum, Göteborgs Konsthall, Hasselblad Center och Konsthallen, Bohusläns museum i Uddevalla.

Konstbiennalen visar internationell samtidskonst och arrangeras av Göteborgs stads kulturförvaltning.

”Against all Evens” är titeln – en ordlek som betyder ungefär ”Mot det jämna”. En av de 27 konstnärerna, Carsten Höller, ska bjuda besökaren på en upp-och-ned-vänd upplevelse.

Höller har förutom sin konstnärsskolning, även en utbildning i agrikultur med specialitet inom insekters beteende. Du kanske får flyga runt i en cirkel eller dela perspektiv med akvariefiskar!

En annan sinnlig upplevelse blir det då den thailändske konstnären Surasi Kusolwong erbjuder besökaren thailändsk massage…

Målade Pol pot

Om sina minnen från det ökända fängelset Tuol Sleng i Kambodja berättar konstnären Van Nath. Han satt fängslad där under de Röda khmererna och kunde genom att måla Pol Pots porträtt rädda sitt liv.

På Konstbiennalen visas en dokumentärfilm om Van Nath, gjord av Thomas Nordanstad. En annan porträttmålare som kommer att märkas under sommarens utställning är Nizar Ali Siala.

Hemma i Tripoli, Libyen är han den som avbildar Muammar al Khadaffi. Svenske konstnären Jan Håfström, som bjöds in för en månad sedan, har gjort parafraser på de medverkande konstnärernas verk.



Prenumerera så du inte missar något nytt!